ERMENEK’İN SEDİR ORMANLARI

ERMENEK’İN SEDİR ORMANLARI

 

Zamanında İmparatoriçe Kleopatra’nın bile göz koyduğu; uğruna nice korsanların gelip geçtiği Sarp Kilikya ormanları, bugün Ermenek ve çevresinde adeta bir yeryüzü cenneti edasıyla yayılıyor. Sedirlerin ve ardıçların yaşadığı bu efsane ormanlar, tüm güzelliklerini cömertçe doğaya sunuyor...

 

Ermenek Sedir Ormanlarıyla ve Sedirlerle İlgili 10 Şaşırtıcı Bilgi

 

  1. Ermenek’in bulunduğu yüksek Toros Dağları sedir ormanlarıyla kaplı. Hatta yamaçlarındaki sedir ağaçlarının bolluğu yüzünden en güzel köylerden birinin adı da Katranlı. Sedir, yerel halkın dilinde “katran” diye geçiyor. Aynı şekilde “Ardıçkaya” da böyle ağaç adı almış köylerden biri olarak hâlâ yaşıyor.
  2. Sedir ağacı, kara-kışa, suya, güveye karşı ne kadar dayanıklı ve üzerinde çalışmak için ne kadar esnekse, yetişme koşulları açısından da o kadar narin bir ağaç.
  3. Genel olarak 1500 – 1600m yüksekliklerde yetişen sedir; kimi yerlerde 600m’ye kadar düşüp kimi yerlerde de 2000m’ye kadar yüksekliklerde yetişebiliyor.
  4. Sedir ağacı, tohumlarını 26 – 28 ayda veriyor. Kasımdan ocak ayına kadar toprağın üzerine tohumlarını pervane gibi dökerken bir yandan da karın yağmasını bekliyor. Kar yağınca tohumlarını karın altında korumaya alıyor ve böylece baharda ortaya çıkmaya başlıyor. Yüksek Torosların kalkerli yapısı ve kayanın çatlaklı sistemi, sedir için mükemmel bir ortam.
  5. Katran, sedir kökünden kaynatılarak ve damıtılarak elde edilen bir yağ. Bu yağ, adeta mucizevi bir ilaç gibi. Yaraların iltihabını alan katran; arı sokmalarına, boğaz iltihabına, pek çok deri hastalığına, saç dökülmesine karşı iyi geliyor. Ayrıca stres alıcı özelliğiyle de antik çağlardan beri kullanılmış. Ermenek’te özellikle Sarıveliler civarındaki Daran ve Koçaşlı Köylüleri, her yıl katran damıtıp pazarlarda satıyor.
  6. Sedir ağacının kökünden elde edilen katran ve diğer sedir yağları, antik çağdan beri gözde yağlardan olmuş. Özellikle ölülerin vücutlarının erken çürümesine ve kokmasına karşı kullanılıyordu. Eski çağlarda tapınaklarda yakılıp; tütsüsü güzel koku yaymak için idealdi.
  7. Dünyada sadece Lübnan ve Akdeniz havzasında yetişen sedir ağaçları Ermenek’i benzersiz kılan özelliklerden biri... Sedir ağaçları kara-kışa suya dayanıklılığı ve odununun sağlamlığı nedeniyle uygarlık tarihi boyunca her zaman talep edilmiş; gemi yapımı başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmış.
  8. Sarp Kilikya için tarih sahnesinde belirenlerden biri de Kleopatra’ydı. Çünkü Mısır’da en eski mezarları süsleyen, kutsallığı tartışma götürmez ve en önemlisi donanma gemilerinin yapımı için elzem olan sedir ormanları Sarp Kilikya’daydı.
  9. Sedir ormanları Kleopatra için öyle değerliydi ki onunla evlenmek isteyen Romalı Antonius, bu ormanları ona çeyiz olarak hediye etti. Ancak bu büyük aşka konu olan sedir ormanları onlara yar olmadı. Milattan önce 31’de Actium’daki deniz savaşında Oktavianus’la savaşan Kleopatra ve Antonius bu savaşı kazanamayarak intihar etti.
  10. Savaşlara konu olmuş, imparatoriçelerin aşk hikayelerinin önemli bir parçası olmuş sedir ormanları yüzyıllardır Ermenek’in nefesi... Toroslar’ın kalkerli yapısı ve kayanın çatlaklı sisteminde büyümek için kendine en elverişli ortamı bulan sedirler, dağların yamacında yeşil bir örtü halinde yayılıyor...

 

Fotoğraf: 112A3870

Fotoğraf altı metni: Altı Kardeş Ardıç Ağacı, Ermenek’te “anıtsal” bir ağaç. Tüm albenisi ve köklü geçmişiyle 1750m rakımda bulunuyor.

 

Fotoğraf: 112A2795

Fotoğraf altı metni: Damlaçalı sedirleri

 

Fotoğraf: 112A3856

Fotoğraf altı metni: Katran, sedir kökünden kaynatılarak ve damıtılarak elde ediliyor.

 

Fotoğraf: 112A3928

Fotoğraf altı metni: Nadire Ormanları