DOMITIOPOLIS ANTİK KENTİ – KATRANLI

Katranlı Köyünü Gezmeden Önce Bilmeniz Gereken 6 Detay

 

  1. Domitiopolis Antik Kenti’ne Roma Julius Sezar Hanedanıyla yakın akrabalık ilişkileri olan Domitius Ahenabarbus, Domitius adını vermiş. Kentin Domitiopolis adını, olasılıkla Antonius’un bölgeye hakim olduğu ve burayı Kleopatra’ya hediye ettiği dönemde almış olduğu düşünülüyor.
  2. Domitius adını ayrıca Shakespeare’in ünlü Antonius ve Kleopatra oyunundan hatırlıyoruz. Domitius oyunda, Antonius’a sırt çevirip Sezar’ın safına geçen güven vermeyen bir karakter olarak çizilir. Başka bir detay olarak da Domitius’un tarihte adını verdiği tek kentin Katranlı olduğu söylenebilir.
  3. Köyün bugünkü adı olan Katranlı ise, Toros Dağları’nın yamaçlarındaki sedir ormanlarından geliyor.
  4. Sedir, yerel halkın dilinde “katran” diye geçiyor. Katran, sedir kökünden kaynatılarak ve damıtılarak elde edilen bir yağ.
  5. Katran tarihten bugüne hep doğal bir şifa yağı olarak kullanılmış. Yaraların iltihabını alan katranın, arı sokmalarına, boğaz iltihabına, pek çok deri hastalığına, saç dökülmesine karşı iyi geldiği biliniyor. Ayrıca stres alıcı özelliğiyle de antik çağlardan beri kullanılmış. Ermenek’te özellikle Sarıveliler civarındaki Daran ve Koçaşlı Köylüleri, her yıl katran damıtıp pazarlarda satıyor.
  6. Köyü ve arkasındaki yeşil vadiyi görebileceğiniz tepe muhteşem bir manzara sunuyor. Tepelere baktığınızda nefesinizi açan ve güzellikleriyle mest eden sedir ağaçlarını; evleriyle birlikte çok özel bir yerde olduğunuzu hissettiren köyün manzarasını; yemyeşil minik bir ovayı aynı anda görebiliyorsunuz.