ERMENEK TURKUAZ GÖLÜ

Sarp Kilikya’nın ortasında, rengiyle, manzarasıyla ve bölgeye kattığı apayrı havayla Ermenek Turkuaz Gölü, Ermenek’in göz bebeği. 2009’da toplanmaya başlayan sularıyla birlikte, Ermenek Göksuyu’nun kollarının buluştuğu geniş vadide oluşturulan Ermenek Turkuaz Baraj Gölü, bugün Ermenek’in eteklerinde olağanüstü güzellikte parlıyor.

 

Ermenek Turkuaz Gölü’nü Gezerken Aklınızda Bulunması Gereken 7 Detay

 

  1. Gölün kıyıları Ermenekliler ve Ermenek ziyaretçileri için dinlenme alanları sunuyor. Göle nereden bakarsanız bakın, Torosların tepesinde olduğunuza inanamayacağınız birbirinden özel manzaralarla karşılaşıyorsunuz.
  2. Ermenek Göksuyu’nu oluşturan derelerin aktığı vadideki Ermenek Turkuaz Gölü’nün rengi, sabahın ilk ışıklarından gün batımına kadar mavi ve yeşilin hemen her tonuna bürünüyor.
  3. Fariske Çayı’nın, Ermenek Göksuyu’na aktığı kanyon bugün Ermenek Turkuaz Gölü sularının doldurduğu derin bir kanyondur ve ismi Nadire Kanyonu’dur.
  4. Nadire Kanyonu’nda, başka hiçbir yerde yaşanamayacak kadar özel bir detay var. İki yanı devasa Toroslardan oluşan ve suyun sonradan dolduğu bu kanyondan tekne ile geçebiliyorsunuz. Aşılması zor dağların en tepesinde tekne ile gezebilme ayrıcalığı her yerde yaşayabileceğiniz bir deneyim değil. Bu açıdan Nadire Kanyonu, Türkiye’de çok özel bir yer...
  5. Ermenek Turkuaz Gölü’nden kanyona doğru tekneyle açıldığınızda, Ambar Boğazı da denilen kanyonun iki kenarında dik kayalıkların gökyüzünün mavisiyle gölün turkuaz mavisini buluşturduğunu görebilirsiniz.
  6. Nadire Kanyonu’nun güneydoğu kıyısının sırtlarında Nadire ormanları bulunur. Tepelerde sedir ve göknar, aşağıya doğru ardıç ağaçlarıyla uçsuz bucaksız yeşillikler kanyonun dik kayalarına kadar iner. Böylece Göl ile birlikte görkemli bir orman manzarası da bu yolculuğuna eşlik eder.
  7. Yalnızca gölde değil kıyıdaki yol boyunca da manzarası oldukça etkili olan kanyonun uzandığı hattın sonlarında yer alan, eski adıyla Nadire, yeni adıyla Ardıçkaya olan köye gölden de ulaşmak mümkün.
  8. Ermenek Merkez’den veya gölün görünür olduğu herhangi bir Ermenek köyünden göle baktığınızda, minik yarımadalar görürsünüz. Bu minik yarımadalar, Ermenek Turkuaz Gölü’ne apayrı bir hava katar ve görüntü itibarıyla da Göl’ü diğer göllerden ayrıştırır.
  9. Ermenek Turkuaz Gölü’nde çeşitli su sporları yapmak da mümkün. Göl üzerinde kurulmuş yüzer havuzlarda yüzerek; veya yelken sporu yaparak Göl’e yaklaşımınızı bambaşka bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Ayrıca Göl’e kıyısı olan mesire alanını ziyaret edebilir, burada hem Göl manzarasının hem de doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.
  10. Ermenek’te bulunan gezinti tekneleriyle Ermenek Turkuaz Gölü üzerinde konsept gezi turlarına katılabilir; Göl keşfinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz.